Akcie

Trhlina nominovaná na cenu Anasoft litera

Trhlina nominovaná na cenu Anasoft litera

Toto som veru nečakal. Informácia o tom, že Trhlinu nominovali na najprestížnejšiu slovenskú literárnu cenu Anasoft litera ma zastihla v teréne počas zberu materiálu na ďalší projekt. :)
Je to vôbec po prvý raz v histórii súťaže, čo sa medzi desiatimi finalistami umeleckej literatúry ocitla tzv. žánrovka, navyše aj jeden z najväčších bestsellerov minulého roka. O tom, že ide o horor (hoci s hlbšími literárnymi aj myšlienkovými vrstvami), ani nehovoriac. Veľmi oceňujem otvorené mysle a guráž členov/členiek poroty, že sa rozhodli takto prelomiť ľady. Ďakujem.
„Ukázalo sa tiež, že dobre napísaná žánrová literatúra môže byť presvedčivejšia ako menej zvládnutý pokus o umelecký text, i keď s vyššími ambíciami.“

Pozývam!

Pozývam!

Zajtra (tj. v stredu), budem o 17:00 diskutovať v múzeu SNP v Banskej Bystrici. Ak budete v dosahu, rád vás uvidím. ;)

 

Martinus Kniha roka 2015

Martinus Kniha roka 2015

Vďaka hlasovaniu čitateľov sa v najväčšej literárnej ankete na Slovensku – Martinus Kniha roka, tento rok podaril ozaj husársky kúsok. Hoci mi minulý rok vyšli až dve knihy a hlasy sa teda štiepili medzi dva tituly, do TOP 5 titulov roka (slovenských aj zahraničných), sa dostali OBE moje knihy, čiže Tma aj Čierna hra! A k tomu už štvrtý rok za sebou pekné miesto (tentoraz tretie) medzi TOP 5 slovenskými autormi. Veľmi pekne ďakujem všetkým, čo zahlasovali, cením si to.

Diskusia v Martinuse

Diskusia v Martinuse

Ďakujem Martinusu za pozvanie na diskusiu do Martina – bolo veľmi príjemne. Ďalšie akcie však nateraz žiaľ nestíham, lebo makám na niečom novom. ;)

Dve ocenenia na Ikariáde

Dve ocenenia na Ikariáde
Včera sa na Ikariáde obzvlášť zadarilo. Dostal som cenu za vyše 100 000 predaných výtlačkov (knihy vydané v Ikare). Čo je možno zároveň rekord v tom, že môžem byť prvý Slovák, ktorému sa to podarilo do 35 rokov veku. (Čo je zaujímavá myšlienka a narýchlo mi nenapadá nikto iný/iná, pokojne však môže existovať.) Vyhral som však aj ďalšiu cenu, tentoraz cenu literárnej kritiky Zlaté pero, a to za knihu Čiernu hra. Porota o románe okrem iného napísala: „Autor sa v ňom s presvedčivou bravúrou zmocňuje nielen svojich postáv, motívov ich skratového konania a ich devastujúcich dynamických príbehov, ale s nadhľadom obnažuje aj podstatu mafiánskeho fenoménu a jeho prerastania do rôznych sociálnych, etnických a štátnych štruktúr. Svojimi umeleckými kvalitami sa kniha zaraďuje k najpriebojnejším dielam súčasnej slovenskej prózy.
Toto ma veľmi teší, lebo už od začiatku môjho písania som mal zámer ukázať, že je možné aj na Slovensku písať knihy, ktoré sa dobre predávajú a zároveň majú aj isté, povedzme, že literárne či umelecké kvality.
Veľká vďaka vydavateľstvu za spoluprácu aj za takéto pekné akcie; porote, že rozhodla, ako rozhodla. Najväčšie ďakujem však ide vám, za to, že podporujete a čítate; bez vás by nič z vyššie uvedeného nebolo možné. Ďakujem.

Cena mesta Ružomberok

Cena mesta Ružomberok

Dnes mi primátor Igor Čombor za moju literárnu činnosť odovzdal Cenu mesta Ružomberok, čo je vyššie mestské ocenenie, ktoré musí schvaľovať aj zastupiteľstvo. Veľmi ma to potešilo, lebo, ako sa hovorí, doma nie je nikto prorokom. O to viac si cením, keď tvorbu takto reflektujú a ocenia aj doma. :)

Rebríčky predajnosti

Rebríčky predajnosti

Teším sa, že obe moje minuloročné knihy sa objavili v rebríčku TOP 20 najpredávanejších kníh na Martinuse v roku 2015. Za slovenské romány sme tam len traja: Dominik Dán, Táňa Keleová-Vasilková a ja. (Slovenských autorov a autoriek motivačných, esejistických, spomienkových a iných kníh je tam však našťastie viac.) Obzvlášť ma teší, že som sa vďaka vašej podpore prebojoval do rebríčka aj s takým netradičným príbehom ako Tma, ako aj s Čiernou hrou, ktorá vyšla až v novembri, no prebojovala sa do celoročnej TOP 20 (tesne, ale predsa). Obe knihy sa dostali aj do rebríčka TOP 30 najpredávanejších kníh môjho vydavateľstva Ikar. Ďakujem za váš záujem o moje príbehy.

Diskusia na Bibliotéke

Diskusia na Bibliotéke

Na medzinárodnom knižnom veľtrhu Bibliotéka 2015 som s Dadom Nagyom diskutoval o mojej novej knihe Čierna hra: Vláda mafie. Ďakujem všetkým, kto ste sa prišli pozrieť a popočúvať. ;)

Diskusia na katedre slovenskej literatúry

Diskusia na katedre slovenskej literatúry

Prijal som pozvanie na diskusiu z Katedry slovenskej literatúry a literárnej vedy na Univerzite Mateja Bela v BB. Keď som na rovnakej fakulte pred 17 rokmi začínal študovať filozofiu a históriu, ani by mi nenapadlo, že ma tam raz zavolajú diskutovať o literatúre. Navyše priamo v priestoroch knižnice, kde som si ako študent chodieval čítať knihy a počúvať hudbu. Prekvapilo ma, koľko študentov/poslucháčov dobrovoľne (!) prišlo na diskusiu, čítali tam úryvky z mojich kníh a poznali ich, čo bolo teda pre mňa veľmi zaujímavé (až som sa trochu rozcítil). Ďakujem katedre za pozvanie, robia to tam dobre! (Inak akcie teraz kvôli vyťaženiu žiaľ moc nestíham, v tomto prípade zabralo najmä to, že išlo o moju alma mater.)

Load More