Strach

Strach v Poľsku

V Poľsku zo Strachu úplné nadšenie. Toto je vblog jedného z najpopulárnejších poľských literárnych blogov Wielki Buk, ktorý ma veľmi potešil. Síce nerozumiem úplne všetko, ale aj tak sa to parádne počúva, lebo to hlavné, je jasné. :) Zároveň veľmi presne vystihnuté moje inšpiratívne zdroje tohto románu – Kafka a Simmons, čo je pozoruhodné, lebo doteraz som sa zväčša stretával s trochu prvoplánovým: „Musel to inšpirovať King!“ a pod. Takže, Wielki Buk – blog literacki, ďakujem veľmi pekne, potešili ste ma. Pozdravujem severných susedov a som rád, že Strach kvalitne vystrašil aj v Poľsku.

Portrét o mojej tvorbe

Portrét o mojej tvorbe

„Karikův Strach má v mnoha ohledech blízko k tvorbě výrazných Středoevropanů zkoumajících temná zákoutí evropské identity, v níž se autorská výpověď propojila se žánrovými přesahy. … Rodák z Ružomberku Jozef Karika dospěl v rámci česko-slovenského kulturního prostoru v budování obrazu profesionálního beletristy nejdál.“
V českých Lidových novinách vyšiel portrét o mojej tvorbe a horore v stredoeurópskom literárnom kontexte. Jeden z najfundovanejších článkov, aké som o svojom Strachu a tejto problematike čítal. (Konečne sa napríklad v rámci mojej inšpirácie spomínajú aj autori ako Ketchum a Simmons, nielen naivno-povrchná rovnica typu, že keď je to horor, tak mega inšpiráciou musí byť Stephen King.) Veľmi pekne ďakujem Jarmile Krenkovej za takýto pohľad, názory a zaujímavé súvislosti.

Videocast o Strachu

Veľmi dobrý videocast o Strachu, niektoré postrehy extra zaujímavé aj pre mňa (napr. odkaz na erbenovskú tradíciu). Som rád, že sa Strach páči aj v Čechách a ďakujem Jardovi za videocast! :)

Recenzia českého vydania Strachu

Som rád, že Strach takto straší aj v Čechách. :) Navyše s takouto poctou pre mňa ako autora: „Nakladatelství Argo pokračuje ve vydávání knih slovenského literárního kouzelníka Jozefa Kariky. Po jarním posametovém thrilleru Černá hra přichází Strach, čistokrevný horor ze zasněženého Ružomberku současnosti. Karika znovu dokazuje, jak mimořádným autorem je, a že chápe podstatu nejniternějších emocí lépe než většina slovenských i českých autorů.“ Viac v recenzii Stanislava Šulca, ktorému ďakujem.

Strach boduje v Čechách

Strach boduje v Čechách

Strach sa páči aj v Čechách, čo ma veľmi teší: „Román Slováka Jozefa Kariky je prvotřídní ukázkou skutečného hororu. Kniha Strach ve čtenáři zanechá přinejmenším nepříjemný pocit vlezlé zimy a děsu. Autor dokázal to, co tolik lidí před ním nezvládlo – napsat hororový příběh, u kterého se budete skutečně bát. (…) Karikův Strach patří jednoznačně mezi TOP moderních hororů.“ Viac v recenzii tu.

Český preklad Strachu

Český preklad Strachu

Verím, že na jeseň poteším aj českých čitateľov – vo vydavateľstve Argo totiž vychádza preklad môjho hororu Strach. Takto bude kniha vyzerať.

Load More