Najväčšou inšpiráciou pre mňa boli filmy žánru heroic bloodshed (voľne možno preložiť ako hrdinské krvipreliatie – jednoducho poriadna mäsiarčina s heroickým nádychom).

Ide o snímky prevažne hong-kongskej kinematografie z konca 80-tych a začiatku 90-tych rokov. Najznámejšími predstaviteľmi žánru sú režiséri John Woo a Ringo Lam s titulmi ako: Hard Boiled, The Killer, A Better Tomorrow I – III., Bullet in the Head, City on Fire. Z amerikanizovanej produkcie sú najznámejšie snímky Face/Off, Hard Target alebo The Replacement Killers.

Killer card 01Neraz ide o extrémne násilné akčné filmy s množstvom strieľačiek, gangstrami, triádami a pod., no kostru príbehu zakaždým tvoria dramatické témy ako bratstvo, priateľstvo, záväzok, česť, lojalita, zrada, zatratenie, pomsta atď. Protagonistami sú zvyčajne gangstri (členovia triád), prípadne nájomní zabijaci s vlastným morálnym kódexom, zmyslom pre spravodlivosť alebo sympatiou k slabším či znevýhodneným. Občas sú hrdinami aj policajti prekračujúci hranice zákona. Zločinci a policajti stojaci spočiatku proti sebe sú neraz donútení spolupracovať a vytvárajú dvojice s unikátnou dynamikou. Naopak, z priateľov sa po zrade jedného z nich stávajú nepriatelia na život a na smrť.

Silný emotívny náboj nenesú iba dramatické scény, ale aj samotné prestrelky alebo iné násilné momenty, ktoré sú často štylizované (obojručná streľba, akčný „balet“, naddimenzovanie účinku zbraní alebo fyzických možností strelca, vzájomné mierenie na seba – dvojica alebo trojica).

bulletV deväťdesiatych rokoch som týmito filmami doslova žil (ak nepočítam hru DooM, samozrejme). Z času na čas som premýšľal, ako takýto príbeh zasadiť do tunajšieho prostredia. Keď John Woo obrátil pozornosť od súčasných gangsteriek k vojnovému obdobiu a natočil o ňom zopár filmov, predstava sa mi začala postupne zaostrovať.


Znaky heroic bloodshed však nenesie iba môj román Na smrť, ktorý je poctou tomuto žánru. Objavujú sa aj v predchádzajúcich príbehoch, najmä vo V tieni mafie a Čase dravcov.

Pamätná úvodná scéna z Replacement Killers:

Trailer na legendárny Better Tomorrow II.

Trailer na Hard Boiled – jeden z mojich najobľúbenejších heroic bloodshed filmov:

 

***

Ak vás zaujiímajú moje knihy, staňte sa fanúšikmi mojej fanpage a nič vám neunikne.