Dosť často sa ma pýtate, kedy vyjde druhá časť môjho románu Na smrť. Aby som zakaždým nemusel písať rovnakú vec, odpovedám krátkym článkom.

V prvom rade – veľmi pekne vám ďakujem za podporu a záujem o knihu, naozaj ma to teší a úprimne ďakujem.

Taktiež som veľmi rád z vášho záujmu o pokračovanie, je to pre mňa ako autora veľké ocenenie.

Čo sa týka odpovede na otázku, kedy bude dvojka – samozrejme sa budem snažiť, aby to bolo v dohľadnej dobe, no termín vydania záleží najmä od dvoch vecí.

  1. Knihu musím najprv napísať. Svoje knihy sa snažím nevytvárať ako jednorazové konzumné polotovary, ale ako diela. (Viem, znie to azda naivne a pateticky, ale takto to vnímam. :) ). Každé dielo potrebuje na svoj vznik určitý čas, aby takpovediac dozrelo. Písanie, a tvorba všeobecne, sa nedá presne naprogramovať, pokiaľ má byť zachovaná kvalita diela. Keďže nechcem produkovať polotovary, ale písať pre vás naozaj kvalitné knihy, tento čas neviem a ani nechcem urýchliť. Pre ilustráciu – písanie prvej časti Na smrť mi zabralo jeden a pol roka, ďalšieho polroka korektúry a príprava na tlač. Verím teda, že dvojku by som mohol dokončiť do polovice tohto roka (2013). Tu však vstupuje do hry druhý faktor.
  2. Vydanie knihy a termín vydania nezávisia iba od mňa. Rovnako dôležitú úlohu zohráva aj vydavateľstvo. Úprimne hovorím, že Ikar mi pri všetkých doterajších knihách vychádzal maximálne v ústrety, dokonca by som povedal, že na tunajšie pomery vysoko nadštandardne. Keďže vo vydavateľstve dbajú na to, aby kniha prešla kvalitnou korektorskou a redakčnou úpravou (čo zatiaľ výrazne prospelo všetkým mojim rukopisom), príprava si taktiež vyžaduje nejaký čas.

Prirodzene, vydaniu knihy výrazne napomôže aj ohlas, aký vyvolá prvá časť. Keďže ide o pomerne netradičnú knihu na našom trhu (zasadením deja v mieste i v čase), každý váš verejný ohlas je pre mňa ako autora i pre vydanie druhej časti obzvlášť cenný. Pokiaľ ste jednotku čítali, páčila sa vám a mali by ste čas i chuť na krátky komentár a hodnotenie knihy napr. na Martinus.sk, veľmi by ste tým mne i knihe pomohli. (Ak by ste mali náladu napísať stručné hodnotenie, tak najlepšie sem.) Pomôže však aj odporučenie knihy kamarátom, známym či rodine, jednoducho – šírenie dobrého mena. :)

 

Z týchto dvoch príčin neviem presne odpovedať na otázku, kedy vyjde dvojka. Budem robiť všetko pre to, aby to bolo v priebehu budúceho roku, no pri najlepšej vôli to momentálne nedokážem zaručiť.

Ak mi teraz v duchu nadávate, prečo som knihu nevydal v jednom zväzku a odsúdil vás na čakanie, odpoviem aj na to. Pôvodne som plánoval knihu ako jeden zväzok. Ukázalo sa však, že v takom prípade by sa na knihu čakalo cca. 2 – 4 roky, mala by asi 700 – 800 strán, a aby mala aspoň ako-tak predajnú cenu, musel by som minimálne jeden rok pracovať úplne zadarmo.

Keďže ma písanie Na smrť plne vyťažuje (vyžaduje si veľa času nielen kvôli samotnému písaniu, ale najmä historickému a faktografickému výskumu), nemôžem si momentálne dovoliť pracovať rok zadarmo. S tým samozrejme súvisí aj otázka predajnosti prvej časti – čím viac výtlačkov sa predá, tým lepšie sa môžem sústrediť na písanie dvojky a nerozptyľovať sa copywritingom či inými aktivitami na zabezpečenie obživy.

Verím, že som týmto vysvetlením dostatočne odpovedal a objasnil, ako sa veci majú. Ak však máte ďalšie otázky, napíšte do komentárov, rád odpoviem.

Záverom ešte raz ďakujem za vašu podporu a záujem, naozaj je to veľké povzbudenie a vážim si to.

 

Zdraví vás

Jožo Karika

 ***

Zaujíma vás, ako napredujem pri písaní Na smrť 2. ? Pre čerstvé info si pozrite článok Ako dlho trvá napísanie knihy.

***

Kliknite na „Páči sa mi to“ na mojej fanpage a sledujte najčerstvejšie info o mojich knihách, súťaže o výtlačky s podpisom, novinky, nepublikované pasáže z kníh, videocasty, odpovede na vaše dotazy a veľa ďalšieho: http://www.facebook.com/jozokarika