Pod mojim videom o korektúrach Nepriateľa štátu sa rozpútala diskusia o tom, na koho sa má začínajúci autor obrátiť, keď chce korektúru svojho rukopisu, ale zatiaľ nemá dohodnuté vydanie v žiadnom vydavateľstve.

Nad otázkou som premýšľal, pretože korektúru s dobrým redaktorom považujem za jeden z najefektívnejších kurzov tvorivého písania. :) Napadlo mi poobzerať sa po vhodných kontaktoch.

Moniku Zbínovú a jej prácu registrujem už dávnejšie. Okrem iného je veľmi populárna v slovenskej komunite bloggerov, geekov a copywriterov na twitteri. Považujem ju za dosť vzácnu kombináciu kultúrno-jazykovo-technického typu i príjemnú osobu na komunikáciu. :)

Monika sa profesionálne venuje korektúram a práve rozbieha zaujímavý projekt www.cervenepero.sk

Položil som jej zopár otázok o tom, či a ako by vedela pomôcť začínajúcim autorom/rkám.

***

Korektúry beletrie sú špecifický typ korektúry, máš s nimi nejaké skúsenosti?

V spolupráci s jednou spoločnosťou som už vydala niekoľko kníh, kde som prešla všetkými fázami tvorby knihy – od korektúry cez technické spracovanie, grafiku až po záverečný výstup pre tlačiareň. Takže áno, robím aj korektúry beletrie, a okrem toho mám skúsenosti aj s ďalšími činnosťami pri vydávaní knihy. Viem pomôcť všestranne.

V čom by si vedela pomôcť začínajúcim autorom?

Začínajúci autor potrebuje niečo viac, ako len urobiť jazykovú korektúru. Veď on svojmu dielu venuje hodiny, dni, týždne i mesiace práce, takže potom nemôže len tak niekto prísť, polovicu zoškrtať, vystaviť tučnú faktúru a odísť.

V prvom rade musí byť korektor (redaktor) človek, ktorý má istú odbornú úroveň, ale zároveň dokáže k autorovi a k textu pristupovať jedinečne a mať pre nich pochopenie. Ak si myslí, že text nie je vhodný na vydanie, nemal by sa do neho vôbec púšťať. Naopak, ak objaví dobrý materiál, mal by pomôcť autorovi vysekať z hrubého materiálu diamant.

Redaktor si na jednej strane drží od textu odstup, ale zároveň musí byť do neho ponorený tak, aby dokázal autorovi správne poradiť. Čiže nie je to len o oprave pravopisu a návrhoch na zmenu štylistiky. Je to o celkovom usmerňovaní autora.

Vo vydavateľstve je väčšia šanca, že nádejná kniha prejde len “pásom” redaktorskej práce, čím nechcem takúto prácu znevažovať. No pri kvante vydávaných kníh je ťažko vytvoriť si k autorovi aj ku dielu špeciálny vzťah a nájsť si naň viac času. Pre mňa je táto práca zároveň koníčkom, a preto viem, že keď sa niečím nadchnem, beriem si to “za svoje”.

Prečo je podľa teba dôležité zveriť text odborníkovi a nedať ho len prečítať kamarátovi?

Lebo redaktor vidí širšie súvislosti v perspektíve. Sú to ľudia, ktorí majú vyštudovaný jazyk, neviem si predstaviť, že by bez týchto vedomostí dokázali dielo správne posúdiť. Na to už nejaká záľuba nestačí. Ja som tiež vyštudovala slovenčinu. Ak to človek neabsolvuje len z donútenia alebo z nudy, ale je to jeho srdcovka, získa nielen prehľad, ale aj akýsi cit pre jazyk a pre literatúru. To je na nezaplatenie.

Predstav v krátkosti projekt cervenepero.sk.

V skratke je to alternatíva k drahým a neosobným agentúram, ktoré ponúkajú jazykové korektúry. Ťažkopádny a drahý systém, ktorý tu vládne, si zaslúži reformu. Nerobím to v prvom rade ani kvôli biznisu, jednoducho cítim, že jazykovej kultúre sa treba venovať viac a modernejšou formou. Systém bude jednoduchý: zaregistruješ sa, dobiješ si kredit a keď budeš potrebovať niečo opraviť, jednoducho to nahráš do systému. Žiadne zbytočné čakanie na potvrdenia, úhradu faktúry, atď. A namiesto príplatkov tu bude systém zliav a bonusov, aby si korektúru mohol dovoliť každý. Okrem toho budem na začiatku ponúkať aj bezplatnú typografickú korektúru a poradenstvo. Korektúry beletrie budú v tomto projekte špeciálna kategória – na forme spolupráce sa s každým individuálne dohodnem.

Aké sú výhody? Prečo by si mali dať začínajúci autori urobiť korektúru práve u teba? 

Asi práve kvôli individuálnemu prístupu, ktorý som spomínala. Treba vyskúšať – za napísanie jedného mailu nič nedajú a k ničomu ich to nezaväzuje. Je to vlastne úplne jednoduché – autor mi môže napísať mail a ak bude mať z našej konverzácie dobrý pocit, dohodneme sa na spolupráci.

Ale aby som to spravodlivo posúdila: to, že si ma niekto najme, ešte nezaručuje, že knihu nakoniec vydá. Teraz pôjdem proti sebe, ale môže sa stať, že zaplatí za korektúru, no finálny text mu aj tak žiadne vydavateľstvo nevezme. Vtedy je tu stále možnosť, že si knihu vydá sám.

Poskytuješ aj vydavateľské služby, ak by si niekto chcel vydať knihu samonákladom?

Áno, tomu sa už tiež venujem dlhší čas. Po fáze korektúry dokážem urobiť obálku, zalomenie textu, celkovú grafiku a vytvoriť výstup pre tlačiareň (úzko s jednou tlačiarňou na viacerých projektoch spolupracujem). Po vydaní knihy ju môžeme rovno nasadiť do Martinusu. Takže sa mi dá zveriť celý “výrobný” proces knihy.

Čo by si chcela nakoniec začínajúcim autorom odkázať?

Aby sa nebáli písať a aby sa nebáli publikovať. Na Slovensku sa veľa číta. Zbohatnúť sa písaním kníh nedá, no ak máte talent a dostatok odhodlania, nie je ťažké sa presadiť.

***

Ak by ste chceli Moniku kontaktovať a prebrať veci osobne, pripájam kontakty:

Web: www.monicqa.sk

E-mail: beletria@cervenepero.sk

Twitter: @monicqa

Facebook: www.facebook.com/cervenepero

***

Ďalšie rady pre začínajúcich autorov si môžete pozrieť v kategóriách Rady pre autorov a Textová masakra.