Rozpíliť knihu motorovou pílou uprostred knižného veľtrhu Bibliotéka a tisícok knihomilov bol zaujímavý pocit. Pozrite si hard-core akciu!

Po dvoch dňoch na Bibliotéke som sa nachádzal v dosť komatóznom stave ešte pred krstom. Okrem toho som si nevedel predstaviť, ako v nahustenom priestore odohrá kapela a ako tam budem mávať pílou. Nakoniec sa to zomlelo rýchlo a bez nácviku.

Dado Nagy, ktorý to moderoval, opäť nesklamal (spoločne sme absolvovali už krst Času dravcov). Oceňujem nielen jeho virtuózny spôsobom moderovania, ale aj schopnosť presne vycítiť a pochopiť autorský zámer knihy, o ktorej hovorí. V prípade Nepriateľa štátu to vystihol veľmi presne – vrátane mojich dôvodov, prečo je Nepriateľ štátu skôr hyperbolou s mierne grotesknými črtami než hyper-realistickou sondou do problémov našej spoločnosti.

Potom už Sitra Achra vo hviezdnom zložení – Erich „Boboš“ Procházka, Oskar Rózsa, Pišta Lengyel, Igor „Ajdži“ Sabo a Martin Zajko, odpálila prvú skladbu. Symbolicky išlo o Cocaine, ktorá zaznela aj ako úvodná skladba pri krste prvej V tieni mafie a ktorou to všetko začalo.

Dopad, aký na mňa táto skladba má, sa ťažko popisuje.

Usmieval som sa, no mierne som si zaslzil, lebo som si uvedomil, že práve končí dôležitá etapa môjho života.

Lúčil som sa s čímsi, čo nezačalo krstom prvej knihy, ani v roku 2008, kedy som V tieni mafie začal písať, ale oveľa skôr, možno v 2006, keď som nastúpil do regionálnej televízie a začal prenikať za oponu. Prvé zárodky predstáv a snov o takejto trilógii som však mal už niekedy v roku 2003.

Počas ich skladby mi to všetko prebehlo pred očami – odpílenie, preseknutie tejto etapy, mnohých vzťahov, tvorby zameranej týmto smerom, od Michala Harvana a jeho sveta. Takmer fyzicky som cítil vznikajúcu štrbinu, ktorá ma oddelila od toho, čím som posledné roky žil.

Otvorenie krstu – Dado Nagy hneď v úvode vystihol podstatu aj autorský zámer knihy, potom nasleduje skladba Cocaine v transgresívnom podaní Sitra Achra:

Dado hovorí o mne a mojich knihách (pozor, obsahuje spoilers o Nepriateľovi štátu!). Nasleduje krátky rozhovor o Nepriateľovi štátu:

Akcia, rozpílenie knihy motorovou pílou uprostred Bibliotéky a spontánne podpálenie Incheby!

Záver krstu, druhá skladba od Sitra Achra a podpisovanie kníh. Zaujala ma rôznorodosť čitateľov. V závere videa (1:50) nastupuje na scénu babička, ktorá z tašky vybalila V tieni mafie a Nepriateľa štátu, aby som pre ňu napísal osobné venovanie. Neskôr sa vrátila ešte s Časom dravcov, ktorý si dokúpila.

Ďakujem všetkým, čo ste prišli pozrieť, aj tým, čo ste akciu podporili aspoň mentálne. Veľká vďaka krstným otcom a hudobníkom za sprevádzanie celej trilógie, vydavateľstvu Ikar a Dadovi Nagyovi.

Taktiež ďakujem autorovi fotografií Igorovi Lenorovičovi za ich poskytnutie.

Napíšte mi, ako sa vám táto akcia alebo Bibliotéka páčila.

***

Zopár oficiálnych fotiek z vydavateľstva Ikar (autor: Ramon Leško):

Jozef Karika

Jozef Karika