Dnes som sa dozvedel, že moja láska zo strednej školy točí v zahraničí porno. Príjemné zistenie.

Kamarát mi pustil záznam stiahnutý z netu, na ktorom dvaja snedí chlapíci neúnavne búšili do Miriam svojimi veľkými vtákmi, dávali si ich od nej na striedačku fajčiť a nakoniec jej nastriekali svoje dávky do tváre. Do tváre mojej Miriam.

Dokopy sme spolu nič vážne nemali. Pokiaľ „vážne“ meriate čisto fyzickým. Ale ak ste mali šestnásť v polovici deväťdesiatych rokov, „vážne“ sa nemeralo výhradne takto. Občas záležalo aj na inom. S Miriam to boli rozhovory, prechádzky, pohľady do očí, letmé bozky a dotyky, pri ktorých som vo vnútri vybuchoval viac, ako keď to dnes s nejakou naplno rozbalím. Asi som za tých dvanásť rokov vyhorel aj ja.

S Miriam sme chodili v čase nášho očarenia Tolkienom. Pán prsteňov a Hobit, to v devätdesiatych rokoch neznamenalo to, čo to znamená dnes. Žiadna komercia. Staré, zodraté vydania kníh v českom preklade od Pošustovej. Zobrali sa trebárs do lesa a tam Pán prsteňov naozaj ožíval. Chvíľu ste boli Gangalfom, potom Sarumanom a Aragornom. Miriam som dal aspoň stovku keltských mien. Aj keď ich poznám len zopár. Niektorí z úzkej skupiny nadšencov pri tom radi húlili. Tomu som neholdoval, čistú fantáziu mám najradšej.

Potom som čítal Tatarkovu Pannu zázračnicu a Miriam som už nenazval inak, než Zázračnica. Bola presne taká. Éterická, divoká, čistá aj jedovato zmyselná, všetko naraz. Trochu ulietala na tráve. Na vysokých ideáloch sme ulietali obaja. Dnes som videl, čo si o jej ideáloch myslia dvaja snedí chlapíci s veľkými vtákmi.

Dosť často striedala filozofie a duchovné prúdy. To sme spolu už neboli. Myslím, že chcela ísť pomáhať čiernym deťom do Afriky. To bola v kresťanskom móde. Zobrala to cez Španielsko. Do Afriky nedošla, čierne deti musia dúfať v inú Matku Terezu. Občas sa ozvala a znela divne. Učila sa robiť ohňovú show. Po Španielsku Británia, na nejaký čas Štáty. Neozvala sa už tri roky.

Bolo zvláštne sledovať zábery jej tváre pri tom, ako jej tí dvaja robia DP, pokrikujú na ňu: „C`mon bitch!“, a fackajú ju. Bolo zvláštne sledovať to spoza tohto stola, za ktorým sedela, keď si u mňa prepisovala seminárnu prácu o právach Eskimákov.

Keď to skončilo bolo mi dosť blbo. Dokonca mi ani nestál. Vytiahol som zo zásuvky jej gumičku do vlasov, ktorú si tu vtedy zabudla. Je to také plyšové koliesko s gumou vovnútri na zopnutie dievčenského copu. Je to už dvanásť rokov, ale stále drží stopu vône jej šampóna. Vdychoval som tú vôňu.