Túto otázku dostávam často. Váš záujem o moje knihy a príbehy ma nesmierne teší. Pocit zdieľania, aký pri tom mám, je prvotnou motiváciou, prečo publikujem.

Zároveň vás však prosím o trochu zhovievavosti. Po cca. štyroch rokoch intenzívnej práce na diele ako Na smrť (jednotka aj dvojka), ma otázka „čo bude ďalšie a kedy?“ na jednu stranu veľmi teší, na druhú je to to posledné, čo v tejto chvíli potrebujem počuť. :)

Nikdy som nechcel byť „chrlič“ kníh. Nejde mi o strojovú produkciu titulov, ktoré prichádzajú v pravidelných intervaloch ako na páse. Prvoradé je pre mňa vložiť do každej knihy dušu. Myslím si, že práve toto azda cítite a preto sa vám moje knihy páčia.

Nechcem teda produkovať vykalkulované a chladné príbehy vydávané rýchlo za sebou len preto, aby som zarobil alebo vás pravidelne „nakŕmil“ polotovarom. Každá kniha v sebe musí mať aj kúsok duše či umenia.

Z tohto dôvodu neviem povedať, kedy napíšem ďalšiu knihu, ani čo presne to bude. Mám niečo rozpracované (to mám stále), no či to naberie knižnú podobu a kedy sa to stane, neviem povedať. Každé ozajstné dielo vyžaduje svoj čas. Emócie a tvorivý zámer potrebujú dozrieť, až potom má zmysel zhmotňovať ich textom, obrazom, hudbou a pod. Iba tak môže byť dielo výnimočné.

Doteraz mi vyhovoval rytmus „jedna kniha ročne“, no do budúcnosti to môže byť rýchlejšie i pomalšie. Nie som grafoman, píšem len vtedy, keď cítim, že mám čo povedať. Často tiež opakujem, že každá moja kniha môže byť posledná. Preto si ju pri čítaní užívajte a nerozptylujte sa tým, čo príde ako ďalšie a kedy. Možno skôr než si myslíte a možno nikdy.

Prosím, neberte moje knihy ako remeselnú výrobu, ktorá vám v pravidelných intervaloch prinesie želané emócie a zážitky. Nie som tento typ autora (aj keď taký prístup nikomu nezazlievam, práve naopak – každý by mal pracovať tak, ako mu vyhovuje).

Všetko, čo na túto otázku môžem odpovedať, teda je:

Ďalšia kniha bude vtedy, keď dozrie čas. Akýkoľvek tlak či nedočkavosť všetko len spomaľuje.

A o čom bude?

Nechajte sa prekvapiť. ;)

 

Ešte raz vám úprimne ďakujem za vašu priazeň. Verte mi, že si ju naozaj vážim.