Poradie mojich najobľúbenejších postáv sa neustále mení. Asi to závisí od momentálnej životnej etapy a nálady. Rebríček teda nie je zoradený podľa obľúbenosti. Z týchto šiestich postáv je pre mňa niekedy najviac inšpirujúca a podnetná jedna, inokedy druhá.

Napriek tomu sa ich všetkých šesť vyskytuje v mojom živote dlhodobo. Inšpirujú ma, vplývajú na moje správanie, rozhodovanie, aj uvažovanie.

 

Michael Corleone

Tu azda netreba žiadny komentár. Nevinný Michael meniaci sa na bezcitného dona je legenda. V knižnej i filmovej podobe Krstného otca. Zdroj inšpirácie pre mňa i Michala Harvana. :)

 

 

 

 

Raistlin Majere

Postava mága z fantasy ságy Dragonlance. Raistlin je neduživý, má podlomené zdravie a nikto ho nemá rád. Preto je posadnutý mocou, kvôli ktorej je ochotný obetovať všetko – priateľov, lásku, brata i vlastnú dušu. Je nadpriemerne inteligentný a skrýva v sebe takmer nekonečný potenciál. Postava balansujúca medzi dobrom a zlom, ku ktorému sa v istej fáze definitívne prikloní. Jedna z najživších, najsugestívnejších postáv, s akou som sa stretol. Uhranula celé generácie neurotických intelektuálov. :) Raistlina nenávidíte a zároveň mu držíte palce. (Keď si to tak čítam, napadá mi, že Raist zrejme inšpiroval aj nejakú tú moju literárnu postavu. :) ).

 

Tony Montana

Hlavná postava filmu Scarface. Viac azda netreba dodávať. Al Pacino, ktorý ho stvárnil, v tomto filme nie je Al Pacino, ale ozajstný Tony Montana, dokonalé vtelenie kubánskeho gangstra. Scarface je neuveriteľne inšpirujúci film, čo potvrdzujú celé generácie hustlerov, gangstrov a raperov. Nemusíte byť gangstrom, aby vás inšpiroval. Jeho odkaz sa dá pretaviť aj do kultivovanejšej bojovej zóny biznisu, či politiky. Odkedy som videl Scarface a pochopil Montanovu metódu, išlo všetko oveľa ľahšie. :)

 

Marlo Stanfield

Bezcitný mladý gangster a boss zo seriálu The Wire (objavuje sa od tretej série). Povinnosť pre všetkých, ktorým sa páčia postavy ako Michael Corleone, Tony Montana, či Tano Cariddi. Inšpirujúci je jeho spôsob myslenia, konania i vystupovania. Správa sa vyložene minimalisticky, šetrí slovami i gestami, veľa vecí vyjadruje čisto očami a strohými mimickými výrazmi. O to charizmatickejšie pôsobí. Postava, ktorá akoby vypadla z knihy Roberta Greena 48 pravidiel moci.

 

 

Eddie „Fitz“ Fitzgerald

Moja posadnutosť 90-tych rokov – anglický kriminálny seriál Cracker. Fitz je cynický gambler a alkoholik s rozpadávajúcou sa rodinou. Zároveň je však vynikajúci (nekonvenčný) psychológ so schopnosťou prenikať do mysle organizovaných aj neorganizovaných vrahov. Cracker nie je light seriál o psychologických profiloch sériových vrahov, aké neskôr prišli do módy. Cracker je realistický. Miestami až príliš. Vraždy aj psychický rozvrat postáv sú tu skutočné. Na strane zločincov i policajtov. Fitz majstrovsky preniká do najtemnejších duší rozbitých ozajstnými traumami, s genialitou odhaľuje vzorce, aké sa tam ukrývajú. S vlastným životom si však napriek tomu (alebo kvôli tomu?), poradiť nedokáže. Neustále balansuje na hrane, za ktorú občas prepadne.

 

Tano Cariddi

Mafiánsky boss z talianskeho seriálu Chobotnica. Čosi ako talianska verzia Michaela Corleoneho. Spolu s ním i s Marlom Stanfieldom majú tieto postavy spoločné úsporné vystupovanie, veľa neverbálnej komunikácie (+ z toho vyplývajúcej charizmy) a to, že každá z nich prekonáva „starú školu“ vo svojej gangsterskej línii. Prinášajú čosi nové a menia pravidlá hry.

 

 

 

Patrí niektorá z týchto postáv medzi vaše naj? Ak nie, ktoré literárne či filmové postavy najviac inšpirovali vás?