Seriály v posledných rokoch obľubujem viac než filmy. Tie kvalitné majú vďaka väčšiemu rozsahu lepšie prepracovaný dej, sú inteligentné, majú hlbší príbeh aj plastickejšie a uveriteľnejšie postavy.

Spísal som sedem mojich obľúbených seriálov. Podobne ako pri mojich TOP postaváchrománoch, ani seriály nie sú radené podľa stupňa obľúbenosti. Netvrdím tiež, že sú to najlepšie seriály na svete. :) K týmto siedmym sa však najčastejšie vraciam, zažil som pri nich najsilnejšie emócie alebo ma najviac inšpirovali.

V neposlednom rade používam seriály ako študijný materiál pre písanie. Ich scenáre sa na to hodia viac než scenáre filmov. Dá sa z nich veľa naučiť – najmä o práci s dejovými líniami, jednotlivými scénami, stupňovaní napätia a vývoji postáv.

The Shield

Seriál o skorumpovanom policajtovi Vicovi Mackeym. Napriek tomu, že hrá na obe strany, usiluje sa udržať si vlastný kódex a nestať sa úplným hajzlom. Seriál obsahuje jedny z najbrutálnejších scén, aké som v TV videl. Fascinoval ma postupný Mackeyho rozvrat a jeho dôsledky pre najbližších. Premyslený príbeh, množstvo zvratov, mexické aj černošské gangy… Zaujímavé boli tiež vedľajšie línie s detektívom Wagenbachom, ktorý je čosi ako profilovač rôznych úchylov a sériových vrahov. Veľmi presvedčivé herecké výkony (v jednej zo sezón sa v dôležitej úlohe objavuje Forest Whitaker), prelínanie dejových línií a veľa napätia. Posledná, siedma sezóna mi vzala dych – po scenáristickej a dramaturgickej stránke dokonalé dielo. Drobným mínusom seriálu je azda priveľa sezón – v dôsledku toho sa niektoré motívy a situácie opakujú.

The Sopranos

Tento seriál ma inšpiroval napísať V tieni mafie. Bez preháňania ho považujem za geniálny – postavy a ich vývoj, príbeh, práca s dejovými líniami, naozaj nečakané zvraty, skĺbenie komediálnych prvkov s extrémnou brutalitou, surreálne snové pasáže, až neprirodzený dôraz na detail. Pri pozeraní som zažil asi najsilnejšie stotožnenie sa s postavami – ich prijatie ako reálnych ľudí. Seriál sa veľmi ťažko žánrovo charakterizuje – nie je to len mafiánsky príbeh, komédia, dráma, rodinný seriál, ale všetko dokopy. :) Za majstrovstvo zo strany tvorcov i hercov považujem, že takáto zmes pôsobí celkom prirodzene a nie ako guláš. Pri seriáli som mal pocit, že cez akési okno nazerám do ozajstného života. Jedine šiesta sezóna, aj keď sama o sebe vynikajúca, sa mi už miestami zdala mierne zdĺhavá (celá epizóda ako snová pasáž a pod.).

Oz

Veľmi maskulínny seriál z väzenského prostredia. Páčili sa mi postavy aj brutalita, ktorá však nie je samoúčelná – svojim spôsobom je to seriál o morálke, jej formách i deformáciách, existenciálnych otázkach, vine a treste. Postavy sa veľmi zaujímavo rozvíjajú a v priebehu deja ich nemálo zareve. Inšpiratívny je spôsob spracovania, práca s jednotlivými scénami, rýchle tempo, aj postava rozprávača. Osudy zločincov z rôznych prostredí (samostatní kriminálnici, no predovšetkým príslušníci talianskych, černošských, latino, či árijských gangov).

Breaking Bad

Prvé dve sezóny tohto seriálu považujem za dokonalé majstrovské dielo. Tretia sezóna, ani štvrtá (práve sa vysiela), ma už tak neoslovili. Prvé dve však rozhodne stoja za to. Stredoškolský učiteľ chémie Walter White sa dozvie o svojej smrteľnej chorobe. Aby zaopatril rodinu, rozhodne sa variť extra kvalitný pervitín a distribuovať ho s pomocou jedného z bývalých žiakov, ktorý je drogový díler. Dosť šialená premisa je spracovaná veľmi presvedčivo. Samotný scenár, zvraty, elektrizujúce scény (v druhej sezóne asi najintenzívnejšie napätie, na aké si v TV pamätám) a premena hlavného hrdinu zo zakríknutého stredoškolského učiteľa na chladnokrvného gangstra. Sila prvých dvoch sezón podľa mňa spočíva (okrem scenáristického, režisérskeho a hereckého majstrovstva), v relatívne jednoduchom zovretom príbehu. Čím viac postáv a zápletiek pribúda, tým slabšie a nekoncentrovane na mňa seriál pôsobí. Napriek tomu to celé stojí za pozretie!

Cracker

Môj najobľúbenejší seriál deväťdesiatych rokov – patrí medzi najlepšie seriály vôbec. Extrémne realistický a drsný pohľad na prácu polície. Postava doktora Eddieho „Fitza“ Fitzgeralda ma dodnes fascinuje. Dokáže prenikať do mysle vyšinutých zločincov, no zároveň nezvláda vlastných démonov gamblingu, alkoholizmu a arogancie. Prienik do mysle zločincov, ich motivácie a psychického rozvratu je tu zobrazený veľmi realisticky. Scény vypočúvania patria k tomu najlepšiemu, čo som v TV videl. Je to naozaj temný seriál s najlepším zachytením psychologickej stránky rôznych zločinov.

The Wire

Veľmi sugestívny pohľad na prácu policajtov i fungovanie gangov. Charizmatické postavy na oboch stranách. Obľúbil som si najmä postavy černošských gangstrov – Stringer Bella a Marla Stanfielda. V tomto seriáli si však každý nájde iné postavy, ktoré sú mu veľmi sympatické a blízke. Nejde o obyčajný policajno/gangsterský seriál – každá sezóna zároveň nahliada do zákulisia fungovania inej sféry v Baltimore (noviny, školský systém, politika atď.). Popri hlavnom deji sa teda dozviete aj o bežných špinavostiach v zákulisí mestského diania. :)

Nemocnice na kraji města/Inženýrská odysea

Áno, pôsobí to komicky, viem o tom! :) Nemocnicu na kraji města asi všetci poznáme a Inženýrská odysea má na www.csfd.cz iba 27 %, je zaradená medzi najhoršie seriály, “hrdí” sa označeniami ako “totálny odpad”, “komunistická zlátanina”, “ukrutná nuda” a pod. O ideologickom podtóne nemá zmysel sa baviť, všetci ho tam vidíme. Napriek tomu ale Jaroslava Dietla považujem za najlepšieho česko-slovenského scenáristu. Jeho práca s postavami, ich vývojom a vzťahmi, ma vždy fascinovala. Tieto dva seriály dokážem sledovať aj opakovane a nikdy sa pri nich nenudím. Napríklad Inženýrská odysea má naozaj nesmierne nudný námet, na povrchu sa nič zaujímavé nedeje, sú tam príšerné kulisy, ideologický balast atď. Lenže kdesi pod povrchom sa odohráva (aspoň pre mňa), nesmierne zaujímavá hra vzťahov, emócií, ambícií a motivácie rôznych postáv. Vykresať čosi také z totálne nezaujímavého námetu, prostredia i postáv (inžinieri a projektanti tkáčskych krosien!), považujem za majstrovstvo. Napísať zaujímavý príbeh z prostredia nemocnice, policajnej stanice, požiarnikov a pod., nie je také obtiažne. Ale napíšte zaujímavý príbeh z prostredia továrne, kde vyvíjajú nový tkáčsky stroj…:) Inženýrská odysea je pre mňa inšpiratívna práve tým, že jej chýba všetko, čo robí ostatné seriály zaujímavými. Je to rozprávačstvo okresané na samotné jadro, bez akýchkoľvek pomôcok a barličiek. Ako študijný materiál na písanie môžem len odporučiť.

Aké sú vaše obľúbené seriály? Zhodujeme sa v niektorých?

***

Mojich top 6 filmových a literárnych postáv

Mojich top 6 románov