Podobne ako pri mojich 6 top filmových a literárnych postavách, ani moje najobľúbenejšie romány nie sú zoradené podľa stupňa obľúbenosti. Vynárajú sa v mojom živote dlhodobo, raz je obľúbenejší jeden, inokedy druhý. Ku všetkým sa však pravidelne vraciam.

Taktiež netvrdím, že je to šesť najlepších alebo najkvalitnejších románov, aké som kedy čítal. Je to mojich šesť najobľúbenejších románov. Nič viac, nič menej. Sú to knihy a príbehy, ku ktorým som si vytvoril vzťah, mám ich rád, alebo ma inšpirovali.

Takže, poďme na to:

 

Stephen King: To

Román To ma naučil nazerať do temnej, tienistej stránky reality. Život v malom meste, zážitky z detstva, vzťahy, práca… Všetko má svoju odvrátenú stranu. Neraz je prekvapivo hrozivá – až sa čudujete, či je to naozaj možné. Samozrejme, že je to možné! Treba sa len vedieť pozerať, respektíve správne nazerať. Román To od Stephena Kinga na to dáva dokonalý návod.

Je to najlepší horor, aký som čítal. Najmä preto, že pri čítaní odkryje čosi hrozivé aj vo vašom vlastnom živote, spoľahnite sa. To je totiž čímsi viac, než len obyčajným strašidelným príbehom. Je to trhlina vedúca na odvrátenú stranu, kde číha… To.

 

Bret Easton Ellis: Americké psycho

 

Tom Clancy: Bez výčitiek

Príbeh pomsty vojnového veterána – člena elitnej jednotky, ktorému drogový gang naozaj hnusným spôsobom zavraždí frajerku, sa na prvý pohľad nezdá príliš originálny. Odkrýva však zrodenie jednej z najznámejších Clancyho postáv (hneď po Jackovi Ryanovi) – Johna Kellyho.

Spôsob, akým Kelly v rámci brutálnej odplaty vyhladí celý gang, má v sebe čosi fascinujúce. Na mňa zapôsobilo najmä spojenie Kellyho vojenskej profesionality a vražednej precíznosti s čímsi prastarým, čo sa mu prebudí v mysli a prenesie ho až za hranice ľudskosti i príčetnosti.

Paralelne s týmto príbehom sa v knihe odvíja druhá línia – záchrana amerických zajatcov vo Vietname, ktorá je ódou na vojenské hrdinstvo.

Spojiť ich do jedného celku tak, aby to fungovalo, by som považoval za nemožné. Clancymu sa to však majstrovsky podarilo. Bez výčitiek považujem za jeho najlepšiu knihu.

 

 

Terry Pratchett: Magický prazdroj

 

Mario Puzo: Krstný otec

Treba niečo dodávať? Krstný otec nie je len mafiánsky príbeh. Je to zároveň aj životná učebnica, zdroj životných postrehov, múdrosti a… trochu nekritického obdivu? :) Keď som sa ku Krstnému otcovi začiatkom deväťdesiatych rokov prvý raz dostal, knihu som znechutene odložil. Hlavnými hrdinami boli kriminálnici! Také knihy sa adolescentom krátko po revolúcii čítať nedávali. Z čítaniek sme boli zvyknutí na literárne mravné vzory ako Lenin, Klement Gottwald alebo Július Fučík. A tu, odrazu, boli hrdinami najťažší zločinci! Bolo v tom čosi nechutné, červený výkričník, spoločenské tabu. A zároveň niečo priťahujúce, fascinujúce, neobvyklé. Z knihy sa šíril zápach pekelnej síry, obklopovala ju aura nedovoleného. Preto som sa k nej čoskoro vrátil. Odvtedy ju čítam pravidelne. :)

 

Vladimír Mináč: Generácia

 

A ako bonus ešte jeden Kingov román, ku ktorému mám zvláštny vzťah:

 

Stephen King: Osvietenie

 

Aké sú vaše najobľúbenejšie romány a prečo?

***

Ak sa vám článok páčil, mohlo by vás zaujať aj mojich top 6 literárnych a filmových postáv