Porozprával som sa s Jozefom Banášom – autorom niekoľkých slovenských bestsellerov a súčasnej novinky Sezóna potkanov, ktorá valcuje rebríčky predajnosti.

S Jozefom Banášom sme sa stretli na akcii Košice Tour. Nikdy predtým sme sa nerozprávali, takže som mal pripravených zopár otázok. Okrem tých príjemných (o fenomenálnej predajnosti jeho kníh), aj menej príjemné (napr. o jeho vzťahu k totalitnému obdobiu, o ktorom píše a odhaľuje jeho morálny marazmus, no zároveň v ňom on sám nebol neúspešným alebo fatálne perzekuovaným človekom).

Každý si názor urobí sám, no u mňa Jozef Banáš obstál so cťou. Jeho odpovede mi pomohli pochopiť niektoré aspekty jeho kníh a písania. Napríklad v tom, prečo naznačuje, že kto bol potkanom v komunizme, bude potkanom aj v demokracii a naopak. Alebo v tom, prečo rád cituje výrok, že o minulosti človeka najlepšie svedčí to, aký je v súčasnosti.

Páčila sa mi jeho otvorenosť, priamočiarosť a to, že zo seba nerobí hrdinu, ani sa neštylizuje do disidentských póz. (K týmto záležitostiam sa vyjadril aj v blogu Zbabelci na Gorila.sk.) Taktiež mi je sympatické, že sa dokázal „odstrihnúť“ od vysokej politiky a nezostal zaseknutý v mocenských hrách ako veľa iných politikov.

V rozhovore prezradil čo-to o spôsobe, akým svoje knihy promuje, o svojich cestách po Ázii, aj pripravovanej knihe Kód 1, ktorá bude voľným pokračovaním platinového bestselleru Kód 9, ktorý doteraz dvíha zo stoličiek rôznych cirkevných predstaviteľov.

Sezóna potkanov na Martinus.sk

***

Ďalšie moje rozhovory so zaujímavými ľuďmi si môžete pozrieť v kategórii Rozhovory so zaujímavými ľuďmi.