Navštívil som čítačku Rada Ondřejíčka v žilinskom Martinuse. Rado je autorom vynikajúceho románu Homo asapiens. Okrem toho však svojimi článkami už dlhé roky vytáča toľko ľudí, že som si to nemohol nechať ujsť.

Rozhovor dopadol nad moje očakávania. Myslím, že nám dal obom zabrať – hneď po úvodnom zdesení z blízko sa hrajúceho dieťaťa som prvou a dosť zákernou otázkou Rada na chvíľu vyradil. :) Je to však mimoriadne odolný a duchaplný diskutér.

Zábavne, miestami dokonca vtipne, sme sa porozprávali o písaní, rozhorčených reakciách na jeho články, vyžírkach z Budmeríc, povinných odvodoch do literárneho fondu, zmenách v knižnom svete, aj o súťaži Anasoft litera.

Nariekajúci infant v pozadí tomu všetkému dodal správne dadaistický nádych. (Vďaka za audiovizuálne zachytenie úskalí tohto rozhovoru patrí Jurajovi Šlesarovi z Martinus.sk)

Inkriminované články, o ktorých je v rozhovore reč:

Vyžírky z Budmeríc

Anasoft litera – Pre koho sú najlepšie slovenské knihy?

Reakcia na článok o Anasoft litera o ktorej je v rozhovore reč.

Druhá, vecnejšia reakcia, o ktorej sa taktiež rozprávame.

Pačila sa mi aj oficiálna časť čítačky. Juraj Šlesar sa pýtal na zaujímavé veci ohľadom románu Homo asapiens. Dozvedeli sme sa, do akej miery je kniha autobiografická, čo Rada inšpirovalo, alebo ako postupoval pri písaní.

Rado odpovedá na otázku, do akej miery je Homo asapiens autobiografickým románom (diskusia je na chvíľu prerušená niečím pokusom zlaňovať obchodné centrum Mirage, kde sa žilinský Martinus nachádza):

Rado popisuje, ako kniha vznikala. Z hľadiska spisovateľskej metódy ma táto časť diskusie veľmi zaujala. Odporúčam pozrieť (nielen) každému, kto má ambíciu písať rozsiahlejšiu prózu. Je to zaujímavý pohľad do spisovateľskej „kuchyne“. V závere príde reč opäť aj na povinné a nedobrovoľné odvádzanie 2 percent z honorárov Literárnemu fondu a metódu, ako dostať aspoň časť svojich peňazí naspäť:

Po diskusii nasledovala samotná čítačka z Homo asapiens:

Radovi Ondřejíčkovi vďaka za rozhovor a Martinus.sk za perfektnú akciu!

Stránka Rada Ondřejíčka na Facebooku.

Homo asapiens na Martinus.sk

 *

Moje rozhovory s ďalšími zaujímavými ľuďmi si môžete pozrieť v sekcii Rozhovory so zaujímavými ľuďmi.