Na Košice Tour som sa porozprával aj s Rasťom Piškom. Pozrite si rozhovor o tom, aké to bolo robiť politickú satiru za mečiarizmu a o ďalších témach, ktoré by ste možno nečakali.

Rasťovi prednedávnom vyšli dve knihy. Najprv Hačava, potom Bohémska kolonáda. Nie sú to humoristické romány. Prvý je o skupine vojakov, ktorí v časoch totality dva roky strážili tzv. Železnú oponu. Druhý zachytáva drsné obdobie po roku 1989 cez životné príbehy skupiny tridsiatnikov.

S Rasťom sme sa predtým nikdy nestretli. Až pri osobnom rozhovore som si uvedomil, že jeho politická satira je iba malou súčasťou oveľa širšieho a komplexnejšieho tvorivého záberu. Rasťo je v skutočnosti veľmi vážny človek, resp. má v sebe vážnosť ľudí, ktorí v zlomových chvíľach 90-tych rokov hľadeli za oponu diania.

Počas rozhovoru som si spomenul, ako sme v stredoškolských časoch každý týždeň sledovali ich televízne relácie, pretože sa z nich dalo o ozajstnom dianí vyčítať oveľa viac než zo zmanipulovaných správ. Dnes nám už doba mečiarizmu pripadá neskutočná. Zdá sa nám nemožné, že naozaj existoval iba jeden televízny kanál (Markíza prišla až trochu neskôr), ktorý na politickú objednávku chŕlil bludy nekorešpondujúce s realitou. Bola to doba bez internetu, vzájomného prepojenia a zdieľania informácií, dokonca bez mobilných telefónov. Doba monštruózneho zrastenia najvyšších politických postov s organizovaným zločinom, množstva vrážd, zastrašovania a čiernych operácií tajnej služby.


Rasťo Piško je jedným z ľudí, ktorí sa v takejto situácii odvážili hovoriť neskreslenú pravdu a dokonca sa z mocenskej a korupčnej horúčky vtedajších vládcov vysmievať.

O tom, aké to bolo, ale aj o ďalších zaujímavých témach, sa rozprávame na videu:

Hačava a Bohémska kolonáda na Martinus.sk

***

Rozhovory s ďalšími zaujímavými ľuďmi si môžete pozrieť v kategórii Rozhovory so zaujímavými ľuďmi.