Horor Sinister – moje dojmy

Úvodná scéna – obesenie štvorčlennej rodiny v dôsledku odpílenia konára. Konár spadne, lano previazané na príncípe kladky sa napne a vytiahne celú rodinu takmer dva metre nad zem. Surovo a pôsobivo natočená scéna, navodí mrazivú atmosféru. Bohužiaľ som začal premýšľať nad tým, či by takýto konár naozaj vytiahol štyri telá nad zem, navyše do takej výšky. (Isteže, kladka je kladka, ale konár odpadol pomaly a chlap mal cca. 90 kíl, manželka cca. 60 a dve deti po 30, čo je dokopy 210 kíl, takmer štvrť tony, no neviem…) Táto dobiedzavá a v podstate zbytočná úvaha ma neopustila počas celého filmu.

Príbeh je škoda prezrádzať, na jeho odhaľovaní je založená veľká časť napätia. Najsilnejšie na mňa pôsobili zábery v štýle found footage, na ktorých zakaždým zareve niekoľkočlenná rodinka. Tieto boli vizuálne aj akusticky spracované tak, že z nich išla ozajstná hrôza.

Ostatné hororové atribúty sa mi až také strašidelné nezdali, v nemalej miere sa zakladali na predvídateľných ľakačkách, zvukových efektoch a trochu klišoidných zjaveniach detských duchov.

Hlavný záporák sa mi pri detailnejšom pohľade taktiež nezdal príliš desivý.

Napriek tomu je Sinister jeden z vydarenejších hororov, aké som v poslednom čase videl. Vyniká strašidelnou atmosférou, ktorá zalieza pod kožu. (U mňa najmä zásluhou už spomenutých found footage záberov a ich hudobného sprievodu.) Ocenil som tiež snahu budovať hrôzu skôr psychologicky než hektolitrami krvi, lietajúcich vnútorností a pod.

Hodnotím tak na 7/10 a fanúšikom hororov rozhodne odporúčam.

 

***

Kliknite na „Páči sa mi to“ na mojej fanpage a sledujte najčerstvejšie info o mojich knihách, súťaže o výtlačky s podpisom, novinky, nepublikované pasáže z kníh, videocasty, odpovede na vaše dotazy a veľa ďalšieho: http://www.facebook.com/jozokarika