Pripravil som súhrn odpovedí na otázky, ktoré sa ma najčastejšie pýtate. Priebežne budem rozširovať.

1. Kedy vám vyjde ďalšia kniha a o čom bude? 

Na túto otázku som podrobne a podľa najlepšieho vedomia a svedomia odpovedal v tomto článku. :)

 

2. Prečo je vo vašich knihách toľko násilia? 

K násiliu som sa vyjadril v mnohých rozhovoroch (napr. tu, tu, tu, tu, tu, tu, tu a v ďalších), preto k tomu už nemám čo dodať. (Jedine, že ma trošku desí, koľkých ľudí na mojich knihách zaujíma výhradne toto, aj keď podľa mňa sú najmä o niečom úplne inom.) Postupom času som navyše zistil, že všetky vysvetlenia sú zbytočné. Na diele už nič nezmenia. Kniha sa čitateľovi buď páči alebo nepáči. To je podstatné, netreba žiadne dovysvetlovávanie zo strany autora.

Ak sa vám moje knihy páčia, je to pre mňa najlepšie. Ak sa vám páčia, ale niektorý ich aspekt (napr. násilie, sex, vulgarizmy a pod. – v každej knihe spravidla niekomu vadí niečo iné) vám príliš nesedí, no rozumiete, prečo tam je a +/- ho tolerujete, je to pre mňa stredne dobré. Ak sa vám moje knihy nepáčia, je to pre mňa najmenej dobré (no myslím, že ani váš, ani môj svet sa preto nezrúti ;) ). Mám skúsenosť, že akékoľvek siahodlhé vysvetlovanie v takom prípade už na veci nič nezmení. Jednoducho, tak ako máte vy svojich obľúbených autorov, aj ja mám čitateľov, pre ktorých píšem a zároveň takých, ktorým žiaľ pri najlepšej vôli nevyhoviem. Myslím, že je to úplne v poriadku a ani vy, ani ja sa za to nemusíme hanbiť. :)

 

3. Zamysleli ste sa už nad sfilmovaním vašich kníh?

Áno, zamyslel. Žiaľ, zamyslenie sa je v podstate to jediné, čo s tým ako autor románov môžem urobiť. Každý filmový projekt je veľká akcia s desiatkami či stovkami zainteresovaných ľudí. Rozpočet slušného filmu na motívy niektorej z mojich mafiánskych kníh sa začína niekde na 1 – 1,5 milióne eur. Aby na plátne dobre vyzeral film podľa románu Na smrť, chcelo by to, podľa môjho odhadu, rozpočet začínajúci niekde na 50 – 70 miliónoch eur. Toľko teda k sfilmovaniu.

Samozrejme, už od vydania V tieni mafie dostávam rôzne ponuky na rozbehnutie filmového či TV projektu a nevylučujem, že sa v budúcnosti niečo podobné udeje. V každom prípade je však takýto projekt mimo môjho osobného záberu aj možností. Navyše, ako prozaik považujem román za samostatné dielo, ktoré nutne nepotrebuje filmovú či TV verziu (nie, že by som sa jej bránil).  Ak by sa to podarilo, bol by som rád, no aktuálne som sústredený najmä na písanie, ktoré ma plne vyťažuje.

 

4. Prečo ste ešte nemali autogramiádu alebo diskusiu v mojom meste? 

Akcie robím tam, kde ma pozve miestna knižnica alebo predajňa kníh. Pokiaľ ma teda v niektorom meste chcete vidieť, dajte o tom vedieť v knižnici/kníhkupectve, prípadne zorganizujte čítačku a pozvite ma – rád prídem. Termíny, v ktorých popri písaní a živote stíham chodievať na akcie, som upresnil v tomto článku.

 

5. Nemáte na predaj svoje prvé knihy ako Slovanská magie a Zóny stínu? Pripravujete ich dotlač?

Z týchto kníh mám po jedinom výtlačku – svojom. Nepripravujem žiadnu dotlač. Tieto knihy patria do úplne inej tvorivej etapy, než je tá, v ktorej sa aktuálne nachádzam. Moja oblasť záujmu aj naladenie sa presunuli kompletne inam, preto sa k tejto etape (aj keď som na dané knihy hrdý), už nechcem vracať, diskutovať o nej, alebo sa opätovne vyjadrovať. Všetko, čo som k daným témam chcel povedať, je vyjadrené v knihách. Nemám čo dodať. Svoj postoj som vyjadril aj v množstve rozhovorov (napr. tu, tu a v ďalších ). Je to pre mňa uzavretá kapitola, ku ktorej už nemám čo povedať.

 

6. Dá sa u vás objednať niektorá z kníh s podpisom alebo venovaním?

Ako autor nemám s predajom kníh nič spoločné. Keďže mi knihy vychádzajú vo veľkom vydavateľstve, nemám doma uložené stovky výtlačkov, ktoré by som mohol predávať, distribuovať či posielať. Od vydavateľstva dostávam zopár autorských výtlačkov, ostatné si normálne kupujem. Popri písaní, komunikovaní s čitateľmi a žití sa nestíham venovať zasielaniu či predaju kníh. (Poslať vám knihu s venovaním pre mňa časovo znamená: 1. ísť ju kúpiť alebo vyzdvihnúť na poštu, 2. vpísať venovanie, 3. knihu zabaliť, 4. ísť ju odoslať na poštu – množstvo takýchto žiadostí ma veľmi teší, no ak by som vybavil jednu, bolo by nefér nevybaviť aj ostatné. A v takom prípade by som sa tomu musel venovať viac než tomu, čo ma živí a najviac teší – písaniu nových príbehov pre vás, aj seba.) Venovanie i podpis vám do knihy rád vpíšem na niektorej z mnohých autogramiád či besied. Niektoré moje knihy s podpisom sa dajú získať aj cez internetových kníhkupcov, no zväčša ide o časovo obmedzené ponuky.

 

7. Som začínajúci autor. Zhodnotíte môj text?

Časové možnosti mi to žiaľ už nedovoľujú. Pokiaľ som bol na tom s časom lepšie, snažil som sa začínajúcim autorom pomáhať napr. článkami  alebo radami v Textovej masakre. Aktuálne sa ani jednému nestíham venovať. Ak sa to v budúcnosti zmení, budem o tom informovať na týchto stránkach a svojej facebookovej fanpage. Nateraz mi prosím neposielajte na posúdenie žiadne texty. Začínajúcim autorom odporúčam zapojiť sa do niektorej z množstva literárnych súťaží. Sám som začínal v súťaži Cena Fantázie, ktorú aj odporúčam. Okrem toho je na získanie spätnej väzby vhodný aj projekt Mamtalent.sk

 

8. Prečítal som si vašu knihu XY a páčila sa mi, ale nepochopil som záver. Môžete mi ho vysvetliť?

Svoje knihy zásadne nijako nedovysvetlujem, neupresňujem, ani neinterpretujem. Každá je umeleckým dielom, ktorého hodnota je okrem iného aj v tom, že niekedy vyžaduje od čitateľa vlastnú interpretáciu. Pri niektorých mojich knihách je pointou práve otvorenejší záver, ktorý umožňuje (niekedy aj vyžaduje) myšlienkovú hru a viacero výkladov. Moje knihy, najmä tie v línii Strach, Tma, Trhlina a pod. nie sú len oddychové jednohubky, ale na hlbších úrovniach aj filozofické diela zaoberajúce sa rôznymi existencialistickými otázkami. Ani v živote nie je vždy všetko naservírované jednoznačne, prvoplánovo a zrozumiteľne hneď na prvý pokus. Najlepšie diela, nielen v literatúre, sú často tie, ktoré vyžadujú aktívneho, nielen pasívneho prijímateľa. Tento princíp používam aj pri niektorých mojich knihách, pričom verím, že je to jedna z príčin silnej rezonancie, akú vyvolávajú.