Trhlina v roku 2019 vo veľkom štýle zavŕšila svoje (zatiaľ) trojročné nonstop ťaženie, pričom prekročila hranice nášho štátu a stala sa literárnym aj popkultúrnym fenoménom.
Priznám sa, že ma samého prekvapilo, že sa Trhlina stala najúspešnejším slovenským porevolučným románom.
Viem, ako to znie (najmä od jej autora), ale fakty tomu naozaj nasvedčujú.


Za posledné dekády sa síce objavilo zopár našich skvelých románov, ktorých sa možno predalo ešte viac (napr. niektoré Dánovky), získali zahraničnú cenu (napr. Stalo sa prvého septembra od Pavla Rankova), alebo sa dočkali viacerých prekladov (napr. Zóna nadšenia od Jozefa Banáša).
V súhrne však práve Trhlina zaznamenala najvyššiu kumuláciu úspešných a rekordných ohlasov, a to v bezprecedentnom rozsahu (na naše pomery). Najdôležitejšie je, že BEZ VÁS, čitateľov/čitateliek zapálených pre tento príbeh, by nič z toho nebolo, za čo vám zo srdca ďakujem.

Uvediem iba niektoré:

* Predalo sa už vyše 100 000 výtlačkov knihy.

* Trhlina bola nominovaná do finále ceny Anasoft litera – najprestížnejšie literárne ocenenie na Slovensku.

* Vyhrala Cenu čitateľov Anasoft litera.

* Trhlina sa stala veľkým bestsellerom aj v Čechách. Dočkala sa tam už dvoch vydaní v jednom z najprestížnejších českých vydavateľstiev – Argo.

* Adaptoval a odvysielal ju aj Český rozhlas.

* Poľské vydanie Trhliny sa stalo bestsellerom a umiestnilo sa na prvom mieste rebríčka TOP 30 poľského mega-predajcu Woblink, kde sa román udržal vyše šesť týždňov. Zároveň sa ako „najlepší horor za posledné roky“ prebojovala medzi 10 TOP bestsellerov roku 2019 tohto najväčšieho poľského predajcu e-kníh. (Do TOP 10 sa tam dostali iba dva zahraničné romány – Trhlina a Tetovač z Auschwitzu.)

* Filmové spracovanie Trhliny v réžii Petra Bebjaka zaznamenalo najúspešnejší premiérový víkend v dejinách slovenského filmu. Do kina prišlo vyše 83 000 platiacich divákov.

* Britská sieť kín Odeon vybrala filmovú Trhlinu do premietania vo Veľkej Británii. Film sa úspešne premietal v dvadsiatich veľkých mestách Anglicka a Škótska.

* Trhlina sa umiestnila na prvom mieste v celoslovenskej súťaži Vráťme knihy do škôl ako najčítanejšia kniha medzi študentami stredných škôl.

* Trhlina vyhrala tretie miesto v najväčšom poľskom hlasovaní portálu lubimyczytac.pl Kniha roka 2018 v kategórii Horor.

* Film Trhlina sa úspešne premietal aj v Taliansku a v Čechách.

* Román vyvolal masovú vlnu turizmu na pohorie Tribeč. Médiá o Trhline písali ako o fenoméne, ktorý „pobláznil celé Slovensko“. Vzniklo (a vzniká) k nej obrovské množstvo fotografií, blogov, vlogov, článkov a podcastov.

* Román Trhlina sa udržal 1000 dní v rebríčku TOP 100 najväčšieho internetového predajcu kníh na Slovensku Martinus.sk. (Najdlhšie zo všetkých slovenských aj zahraničných románov.)

* Televízna miniséria Trhlina sa v čase vysielania stala jednotkou na trhu a najsledovanejším programom s trhovým podielom 21,2. percenta v cieľovej skupine divákov starších než 12 rokov. Sledovalo ju až 425 000 divákov.

* Filmová Trhlina sa stala druhým najnavštevovanejším filmom v slovenských kinách za rok 2019 (tesne za celosvetovou jednotkou Avengers). Prišlo sa na ňu pozrieť až 262 000 divákov, čím sa stala jedným z najúspešnejších slovenských filmov vôbec.

* Filmová Trhlina sa ako jeden z prvých slovenských filmov (a adaptovaných slovenských románov) objavila na platforme Netflix, čím sa dostala k celosvetovému publiku.

 

Za to všetko vám ešte raz úprimne ďakujem. (Zároveň veľká vďaka môjmu vydavateľstvu Ikar, D.N.A. PRODUCTION, Televízia JOJ, Nakladatelství Argo, Stara Szkoła a ďalším, bez ktorých by to nešlo.) Okrem autorského úspechu ma nesmierne teší, že sme takto spoločnými silami u nás aj v zahraničí spropagovali kúsok nášho krásneho Slovenska.